İmplant tedavisi hangi durumlarda ve kimlere yapılır
İmplantlar hangi durumlarda kullanılabilir?
İster tek diş, isterse birden fazla diş eksikliğinde eğer implant yerleştirmeye uygun miktarda kemik varsa, her durum için implant tedavisi uygulanabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplant vidaları belirli kalınlığı ve genişliği olan yapılardır. Bu nedenle implant konulması öngörülen bölgede, çene kemiğinin, bu implant vidasını kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Ayrıca tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç hastalara uygulanması tercih edilmeyebilir.

İmplant tedavisi hangi vaka’larda ne avantajlar sunar?
a) Alt çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Bu hastalar protezin hareketine bağlı olarak sürekli ağrıdan (vuruk) ve iyi çiğneyememekten şikayetçidirler. Bu şikâyet zaman içinde proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha da artar hale gelir. Bu tip hastalarda implant tedavisi, yukarıdaki tüm şikâyetleri ortadan kaldırdığı gibi kemiğin erimesini de durdurmaktadır.
b) Üst çenedeki tüm dişlerini kaybetmiş ve protez taşıyan hastalar: Üst protezler alt çene protezlerine oranla daha stabil olsalar da protezin damağı kapatan tasarımı tat alma duygusunu azaltıp mide bulantısına neden olabilmektedir.
c) Alt ya da üst çenede dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalar: Bu hastaların şikâyeti kancalarla tutunan protezin çirkin görüntüsü, ya da köprü yapılabilmesi için sağlam dişlerini kestirme zorunluluğu olarak sayılabilir.

d) Tek bir dişini kaybetmiş hastalar: Klasik tedavi metotlarında tek bir dişin restorasyonu için en az komşu iki dişi feda etmek zorunda kalınmaktadır. Böyle durumlarda tek bir implantın yerleştirilerek komşu dişler kurtarıldığı gibi daha estetik ve fonksiyonel sonuçların ortaya çıkması sağlanır.

Dental implantların endikasyonları
-herhangi sebepten çekilmiş dişler
-ağrılı protezler
-diş çekiminden sonra kemik kaybını engellemek için

Ben de bir dental implant adayı mıyım?
Genel olarak rutin diş çekimlerini yaptırabilecek kadar sağlıklı olan insanlar dental implant kullanımı için adaydırlar. İmplant yapımında kısıtlayıcı olan ana faktör radyografik ve klinik olarak tetkik edilen kemik boyutudur. Genel sağlık durumunuz da önemli bir faktördür.

İmplant üzerine ne tipte protezler yapılabilir?

Tek bir kayıp diş için: Yandaki sağlam destek dişlerin köprü restorasyonunda kesilmesi gerekir. Tek diş eksikliklerinde bunu engellemek için implant restorasyonlarından yararlanılır.

Parsiyel hareketli protez yerine: Birkaç diş eksikliğinde hareketli parsiyel protez kullanmak yerine implantlar köprü ayağı gibi kullanılabilir ve araları sabit protezlerle restore edilebilir.

Protezi sabitlemek için: Yerinden oynayan doku destekli hareketli protezlerde implantlar destek olarak kullanılabilir.
Total diş eksikliklerinde: Bir çenedeki tüm dişler eksik olduğunda beş ya da altı implant yerleştirerek tüm çene sabit olarak restore edilebilir.
Restorasyonu
3–6 aylık iyileşme döneminden sonra implantın üstü açılır ve post denilen parça yerleştirilir.
Daha sonra üzerinin protezi yapılabilir.

İmplant üstüne yapılacak protezler nasıldır?
İmplantlar üzerine yapılacak protezler vaka’nın özelliğine göre değişik tiplerde olabilirler. Bunlar, kolayca temizlenmesi amacı ile hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi diş hekimi tarafından çıkartılabilecek şekilde de planlanabilir. Her iki planlamanın da avantaj ve dezavantajları vardır ve sizin için uygun olan tasarımı hekiminiz tedaviniz başlamadan önce size anlatacaktır.